20 Ekim 2015 Salı

İğneada'ya Sahip Çık

Kısaca İğneada'nın nerede olduğundan ve niye bu kadar önemli olduğundan bahsedeyim; Kırklareli'ye bağlı küçük bir tatil yeridir aslında öyle çok da bilinmez ama bir doğası vardır tadından yenmez. Longoz ormanlarına sahiptir. Longoz ne demek derseniz ondan da bahsedeyim. Longoz: Denize doğru akan derelerin getirdiği kumların birikerek kıyıda set oluşturması ve dere ağzını kapatması sonucu akarsuyun biriktiği yerde oluşan bir özel ekosistemdir. Yalnızca belirli ağaç (örneğin, dişbudak, kızılağaç, vs), bitki (örneğin, göl soğanı, su menekşesi, vs) ve kuş (örneğin, kara leylek, balıkçıl, vs) türleri bu yaşam ortamını tercih ederler. Longoz ormanları nadir rastlanan ekosistemlerdir. Türkiye'de İğneada (Kırklareli), Acarlar (Sakarya) Karacabey(Bursa) ve Sarıkum'daki (Sinop) longoz ormanlarının yanı sıra, Kızılırmak Deltası'nda da (Samsun) longoz niteliğine sahip ormanların çok küçük kalıntıları kalmıştır. Bunların dışında yeterli büyüklük ve kapalılığa sahip alüvyal-subasar orman kalmamıştır. Bu nedenle elimizde kalan son longoz ormanlarının varlıklarını sürdürmeleri çok önemlidir. Bu yüzden çok önemli bir ekosisteme sahip İğneada. Aynı zamanda İğneada Longoz Ormanları 2007 yılında kurulan milli parktır. Nükleer Santral'i oraya yapmak hangi cahil kafanın işi merak ediyorum. Hangi mantıkla düşündüler bunu bilemiyorum. Bu arada İğneada, sahili, biyoçeşitliliği, longoz ormanlarının varlığı, ekolojik güzelliklerinin yanı sıra, tarihsel ve kültürel mirası ile bir değerdir. 3. Nükleer santrali İğneada’ya yapcağız demek bu kadar kolay olmamalı!
Bu doğa katliamından başka bir şey değil.
İğneada'nın benim için de yeri farklıdır..
Tadından yenmez doğası var dedim ya bu doğa babama kendini hayran bıraktı. Defalarca gittiğimiz babamın her gittiğinde mavi ve yeşil uyumuna hayran olduğu anneminde gitmekten bıktığı yerdir. Annem de sever ama babam bayılır. Kardeşimle biz küçüktük ama deniziyle doğasıyla bir dönem sık sık gittiğimiz yerdir. Babam halen söyler yine gideceğiz diye ben de  fotoğraf çekmek için gitmek istiyorum. Yani babamı bu hayran olduğu yerden mahrum bırakmaya kimsenin hakkı yok! Annemin gitmekten bıkacağı, anılarını canlandırdığı yeri katletmeye kimsenin hakkı yok! Benim fotoğraf çekmek istediğim güzel doğayı kimsenin katletme hakkı yok! Kardeşimin de çocukluğunu anımsadığı, ilk yüzdüğü yerlerden birini katletmeye kimsenin hakkı yok!
Nükleere karşı sen de mücadeleye katıl ki. Elimizde kalan son güzel şeylere sahip çıkalım. Sesini çıkart ki. Ülkende de gidebileceğin yerler kalsın. Sesin çıksın ki sadece orada yetişen ağaç, bitki, kuş türleri hayat bulsun. Sesin çıksın ki yaşadığın dünyada söz sahibi ol. Sesin çıksın ki Sen'i duyan, insan yerine koyan olsun. Ses çıkartalım ki.
Sesim duyulsun!
Sesin duyulsun!
Sesimiz duyulsun!
(Longoz'un ne olduğu ve nerelerde olduğuyla ilgili alıntılar yapılmıştır.)
Daha mavi
Daha yeşil
Daha güzel Türkiye'de ve dünyada görüşebilmek ümidiyle...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder